Interaktywne warsztaty literackie pt. „Inscenizowana historia pisma i komunikacji”

19 marca 2015 r., w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrzycy odbyły się interaktywne warsztaty literackie pt. „Inscenizowana historia pisma i komunikacji”, które poprowadził Michał Zawadka. Celem warsztatów było zaprzyjaźnienie dzieci z książkami  i rozbudzenie chęci czytania w czasie, kiedy książka musi mierzyć się z grami wideo, komputerami  i elektronicznymi zabawkami . Michał Zawadka i jego „Inscenizowana historia pisma i komunikacji” zabrali dzieci w empiryczną „podróżą w czasie”, która  przeprowadziła je od początków powstania pisma, poprzez jego rodzaje oraz sposoby przekazywania informacji do czasów współczesnych, piktogramów  i powrotu do pisma obrazkowego. Podczas spotkania uczestnicy warsztatów zapolowali między innymi na mamuta i tworzyli węglem jaskiniowe opowieści, poznali faraonów i pierwsze biblioteki, odkrywali tajemnice alfabetu oraz pisali pismem kipu. Wszyscy z wielką ochotą zamienili się w plemię indiańskie czarujące ogniem oraz dowiedzieli się, czego 2000 lat temu dokonał chiński rolnik. Następnie pomogli naszemu gościowi odkryć czcionkę Gutenbergai tajemnicę niewidzialnego świata książek poznając alfabet  Braille’a. Nauczyli się czytać japoński alfabet oraz chińskie znaki kanji. Dzieci z zapałem wykonywały wszystkie polecenia prowadzącego warsztaty, wiele się dowiedziały i bardzo dobrze bawiły zgodnie twierdząc, że „pan jest fajny i musi znowu przyjechać”. Na koniec ustawiła się do naszego gościa wielka kolejka po autografy.