Obchody odzyskania praw miejskich przez Dobrzycę

Na ostatni dzień obchodów  został przygotowany Turniej Strzelecki oraz Festyn Rodzinny Międzynarodowy Dzień Rodzin „Szczęśliwa Rodzina” pod patronatem pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich.

Od samego rana odbył się Międzynarodowy Turniej Strzelecki o puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca, w którym uczestniczyły: Słowacja, , Ukraina i Polska. Najlepsza w strzelaniu była grupa Ukrainy, która zajęła I miejsc, II miejsce przypadło Słowacji, a grupa Polski z burmistrzem na czele zajęła miejsce III.  Po ogłoszeniu wyników wręczono dyplomy i puchary.

Następnie rozpoczął się V Samorządowy Turniej Strzelecki  o puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca. W turnieju wzięło udział 13 sołectw. Każde sołectwo walczyło o puchar w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej. W kategorii drużynowej najlepsi byli:

I miejsce – Dobrzyca

II miejsce –  Karmin

III miejsce – Trzebowa

W kategorii indywidualnej:

I miejsce – zajął Adrian Buszyk z Karmina

II miejsce – Błażej Piotrowski z Fabianowa

III miejsce – Jakub Marciniak z Dobrzycy.

Po ogłoszeniu wynik wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez Burmistrza Gminy Dobrzyca Jarosława Pietrzaka oraz Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy.

W godzinach popołudniowych odbył się festyn rodzinny „Szczęśliwa Rodzina”. Na festynie zaprezentowali się uczniowie wszystkich szkół gminy Dobrzyca. Jako pierwsza wystąpiła Szkoła Podstawowa z Lutyni, której uczniowie odtańczyli „Krakowiaka”, „Trojaka” oraz „Szot” oraz zaśpiewali „Piekła baba chlyb” i „Przepióreczka”. Występ uczniów przygotowało całe grono nauczycielskie. Uczniowie szkoły Podstawowej w Karminie przygotowali bardzo ciekawe i  żartobliwe przedstawienie pod tytułem „Rzepka inaczej”.  Szkoła Podstawowa w Koźmińcu zaprezentowała spektakl pt. „Coś tam w lesie stuknęło”, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawionej z Galewa  przygotowały występ na podstawie wierszy Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” oraz „Sum” i wykonały utwór „Zakazany owoc” Krzysztofa Antkowiaka. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy zaprezentowały spektakl pt. ”Calineczka” wyreżyserowany przez Lidię Parysek,  Ponad to został zaprezentowany również wiersz „Pan Hilary” i „Murzynek Bambo” w gwarze wielkopolskiej oraz dzieci wykonały taniec Walc dla zakochanych. Gimnazjum im. St. Mikołajczyka w Dobrzycy zaprezentowało przedstawienie o życiu, miłości i przyjaźni, przedstawiając scenę z „Małego Księcia” i recytując wiersze Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia” oraz „Nic dwa razy” oraz wykonali utwory: „Rękawiczki”, „Zagubiony książę”, „Pokolenie” oraz „Zanim pójdę”. Występ uczniów przygotowały panie Dominika Michalak Matyniak oraz Kinga Malinowska.

Na festynie czekało na dzieci również mnóstwo darmowych atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, karuzele, zamki dmuchane, słodkie upominki, kącik zabaw dla najmłodszych, malowanie twarzy itp.

Dla chętnych przygotowany był punkt medyczny, gdzie można było zbadać sobie poziom cukru oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Na koniec wystąpiła przed mieszkańcami dobrzycka amatorska grupa teatralna „Konikowe Orły”, która przedstawiła cztery skecze: Poczekalnia, Czarownik Zuzu, Dama na wieży oraz Kopciuszek. Burmistrz Jarosław Pietrzak podziękował reżyserce przedstawienia Lidii Parysek oraz całej obsadzie.   Tym miłym akcentem trzeci, ostatni dzień obchodów odzyskania praw miejskich przez Dobrzycę, został zakończony.