Mała ojczyzna „to miasto, czy wieś w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy- nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata”. Tak pojęcie małej ojczyzny definiował filozof Leszek Kołakowski. Wszyscy ci, którym mała ojczyzna jest bliska i znana, 25 maja 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrzycy wzięli udział w XIV edycji gminnego turnieju wiedzy z cyklu „Ziemia Dobrzycka Moja Mała Ojczyzna” przygotowanego tradycyjnie już we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. W zmaganiach towarzyszyli im : burmistrz gminy Dobrzyca Jarosław Pietrzak, zastępca burmistrza Ewa Wasielewska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej Kazimierz Balcer, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Wojciech Maniak.
Tegoroczny konkurs, przypadający w 110. rocznicę strajku szkolnego przebiegał pod hasłem „Dzieci w obronie mowy ojczystej”.
Był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy oraz gimnazjum. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z Dobrzycy, Koźmińca i Lutyni oraz dobrzyckiego gimnazjum.
Liczba uczestników była limitowana, a w dobrzyckiej bibliotece rywalizowali ze sobą zwycięzcy eliminacji szkolnych.
Uczestnicy obu kategorii odpowiadali pisemnie na 20 pytań przygotowanych w formie testu, w którym musieli wykazać się znajomością materiałów zamieszczonych w zestawieniu bibliograficznym. Padły m.in. pytania o datę wprowadzenia języka niemieckiego do nauki religii w Dobrzycy i wybuchu strajku w szkole dobrzyckiej i strzyżewskiej, nazwisko duchowego przywódcy tego strajku, a także osoby i wydarzenia związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej te wydarzenia.
W kategorii szkół podstawowych zwycięzcami zostali :
I Klaudia Kurkowiak SP w Lutyni
II Sandra Blandzi SP w Lutyni
III Paulina Antczak SP w Dobrzycy
W kategorii II, gimnazjum, po bardzo wyrównanej walce i dogrywce o pierwsze miejsce, wyniki przedstawiają się następująco :
I miejsce Adrianna Dzierla
II miejsce Maria Krawiec
III miejsce Aleksandra Jackowska
Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Ich fundatorami byli: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo- Parkowy, Urząd Miejski Gminy Dobrzyca, Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy. Wśród nagród znalazły się publikacje promujące Ziemię Dobrzycką, zestawy piśmiennicze i pendrivy.