Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy w 2014 roku po raz kolejny wzięła udział w programie Orange dla bibliotek realizowanym przez Fundację Orange.
Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
Otrzymana dotacja w wysokości 2.517,30 zł została przeznaczona na zakup materiałów edukacyjnych oraz popularyzację wykorzystania Internetu przez użytkowników bibliotek i pracowników, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w Filiach Bibliotecznych w Koźmińcu i w Sośnicy.
Dzięki Internetowi użytkownicy filii mieli dostęp do Powiatowego Systemu Bibliotecznego umożliwiającego korzystanie ze wspólnej bazy katalogowej zbiorów bibliotecznych wszystkich bibliotek w powiecie, w katalogu on-line. Dzięki niemu czytelnicy uzyskiwali szybką i kompletną informację, a bibliotekarze mieli znacznie usprawnioną pracę. Internet pozwolił filiom na elektroniczny kontakt z biblioteką macierzystą, powiatową i innymi placówkami w kraju.
Bezpłatny Internet spowodował zwiększenie atrakcyjności filii poprzez poszerzenie oferty kulturalno-oświatowej kierowanej do czytelników bez względu na przedział wiekowy. Wykorzystywany był on podczas zajęć z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Organizowane gry, zabawy i mini konkursy były różnorodne i pozwoliły dzieciom na zdobywanie nowych umiejętności, a bibliotekarzom łatwiej było przygotować materiały na zajęcia. Zorganizowano także lekcje biblioteczne pt.: „Pomyszkuj w bibliotece”, „Ferie w bibliotece” oraz „Internet dla seniorów, a dla najmłodszych zajęcia pt.: „Sieciaki.pl” podczas których dzieci dowiedziały się jakich informacji nie należy przekazywać w Internecie.
Użytkownicy bibliotek szukali w Internecie wiadomości z kraju i ze świata, a także informacji lokalnych. Załatwiali codzienne sprawy : płacili rachunki, sprawdzali godziny przyjęć lekarzy czy rozkład jazdy pociągów i autobusów, szukali ofert pracy, wysyłali maile, tworzyli życiorysy i listy motywacyjne.
Internet służył nie tylko do nauki, ale także dostarczał rozrywki. Szczególnie młodzież przychodziła do biblioteki żeby pograć w gry, posłuchać muzyki czy też poszukać informacji o swoich idolach.
Dzięki współpracy z Fundacją Orange poszerzyło się grono partnerów współpracujących z filiami w zakresie oferty kulturalno-oświatowej tj. przedszkole, szkoła, stowarzyszenie i koła gospodyń wiejskich.
Dla użytkowników indywidualnych biblioteki były niejednokrotnie jedynym miejscem w którym mogli skorzystać z bezpłatnego Internetu.