Obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Dobrzyca

Podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przez Polskę w gminie Dobrzyca mogliśmy uczestniczyć w kilku wydarzeniach.

28 października odbyło się Strzelanie Niepodległościowe, w którym uczestniczyli członkowie Bractwa Strzeleckiego oraz uczniowie dobrzyckich szkół. Następnie  odbyły się warsztaty historyczne oraz przygotowano tablicę upamiętniającą wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości.

9 listopada o godz. 12.00 na dobrzyckim rynku została podniesiona flaga na obiektach gminy oraz odśpiewano hymn wraz z uczniami pobliskich szkół, pracownikami gminy oraz wszystkimi przybyłymi gośćmi. Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyła się akademia dla społeczności „Polskie tańce narodowe” w wykonaniu dzieci edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Dobrzycy.

10 listopada na terenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zostało posadzone „Drzewo pamięci”, którego fundatorami byli radni gminni i powiatowi.

11 listopada władze gminy wraz z przybyłymi delegacjami złożyli wieńce i znicze pod Pomnikiem Stanisława Mikołajczyka i Pomnikiem Poległych w Walce o Niepodległość i Obronę Ojczyzny. Następnie w kościele pw. Św. Tekli w Dobrzycy odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy pochód złożony z władz gminnych i powiatowych, zaproszonych gości oraz uczestników mszy udał się do Oranżerii, gdzie chór szkolny odśpiewał hymn, a następnie odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Dobrzycy i Gimnazjum im. St. Mikołajczyka w Dobrzycy. Burmistrz Jarosław Pietrzak wraz z Przewodniczącym Rady Witalisem Półrolniczakiem wręczyli stypendia uczniom za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce i osiągnięcia sportowe. Zakończeniem obchodów było wspólne zaśpiewanie polskich piosenek patriotycznych.