Uroczystość Powiatowe Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 1 września.
Obowiązki starostów dożynkowych pełnili: rolnik Władysław Rytter z Dobrzycy Olesie oraz Małgorzata Grześkowiak z Fabianowa. W roli asystentów starostów wystąpili Krzysztof Duda z Nowego Karmina i Karolina Janczewska ze Strzyżewa.
Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze z całego powiat dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory podczas mszy dziękczynnej w kościele pod wezwaniem Św. Tekli w Dobrzycy. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Roman Kłobuz w ornacie, ofiarowanym przez Starostę Pleszewskiego. Złożono tradycyjnie dary na ołtarz; zioła, kwiaty, ziemię, wodę, owoce, warzywa oraz wino i chleb.
Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł z Rynku na plac obok Hali Widowisko – Sportowej. Na czele orszaku maszerowała Orkiestra Dęta z Dobrzycy pod batutą Tadeusza Szajdy. Za muzykami przeszło 26 pocztów sztandarowych, zespoły ludowe, starostwie dożynek i asystenci z chlebem i wiankami, delegacje samorządowe oraz liczni goście dożynkowi.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze powiatu i gminy – starosta Michał Karalus oraz wójt Jarosław Pietrzak.
Obrzęd dożynkowy odprawił Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki”. Tancerze obtańczyli chleb i wieniec. Wójt Jarosław Pietrzak i starosta Michał Karalus symbolicznie przecięli sierpem sznur ze słomy. Zespół zagrał i zaśpiewał przyśpiewki ludowe m.in. „Otwórzcie nam gospodarzu”, „A niech będzie pochwalony” i „Gospodarzu nasz bochen chleba w darze masz”. Przewodniczący rad otrzymali wiązanki z kłosów, a starosta, burmistrz i wójtowie bochny chleba, upieczone z mąki z tegorocznych żniw. Samorządowcy pokroili bochenki i częstowali kromkami uczestników uroczystości.
Po części obrzędowej na scenie wystąpiły dzieci i młodzieży z dobrzyckiej szkoły podstawowej i gimnazjum. Uroczystość uświetnił także występ zespołu folklorystycznego „Brižečky” ze Słowacji.
Ogłoszono wyniki tradycyjnych konkursów dożynkowych. Dyplomy, czeki z nagrodami pieniężnymi i nagrody rzeczowe wręczali Starosta Pleszewski Michał Karalus, Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, wójt Jarosław Pietrzak, członkowie komisji konkursowych oraz sponsorzy i fundatorzy.
Najpiękniejszy wieniec żniwny wykonało sołectwo Łeg z gminy Czermin. W konkursie na najpiękniejszy przydrożny witacz dożynkowy w gminie Dobrzyca zwyciężyły Polskie Olędry. I miejsce w konkursie „Estetyczna zagroda wiejska” zajęło gospodarstwo Filipa Ratajczyka w Polskich Olędrach nr 47. „Sołtysem – liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie” została sołtyska Czarnuszki w gminie Dobrzyca – Małgorzata Kierzek. Nagrodę „Super Sołtysa” w plebiscycie „Gazety Pleszewskiej” odebrał sołtys Krzywosądowa, przewodniczący Stowarzyszenia Sołtysów Południowej Wielkopolski, lider zespołu „Żychlinioki – Edmund Stasiak, zdobywcą II miejsca został Stanisław Marzyński sołtys Fabianowa. Konkurs zabytkowych traktorów wygrał Jerzy Walerowicz z Łaszewa za pieczołowicie odrestaurowanego Ursusa C-45, rocznik 1948 roku.
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” w porozumieniu z Gminą Dobrzyca zorganizowała podczas Dożynek Powiatowych imprezę promocyjna pod nazwą „Festiwal smaków – zdrowa żywność, zdrowy styl życia. W programie imprezy znalazła się stoisko promujące profilaktykę zdrowotną.
Podczas dożynek miała też miejsce loteria fantowa, której organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Gminy Dobrzyca. Fundatorami nagród głównych byli: Firma pana Mieczysława Szczechowiaka z Pniew oraz Bank Spółdzielczy z Dobrzycy. Środki pozyskane z loterii wykorzystane zostaną na dalszą działalność Stowarzyszenia.
Tenorzy z Teatru Muzycznego w Poznaniu wystąpili z programem operetkowym. Tłumy młodzieży uczestniczyły w koncercie zespołu „Skaner”. Dożynki zakończyły się późno w nocy zabawą taneczną pod gołym niebem przy muzyce zespołu „Tamer”.
Powiatowe Święto Plonów 2013 w Dobrzycy zorganizowały Urząd Gminy w Dobrzycy i Starostwo Powiatowe w Pleszewie. O część kulturalną zadbało Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy.